۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۹ مهر


در سال 1303 يك دستگاه مولد برق 30 كيلوواتي (خصوصي) در مغازه اي در خيابان داريوش نصب گرديد . اين دستگاه برق محدوده كمي از خيابان زند تا كنسولگري انگليس و مقدار محدودي از مغازه ها و منازل اطراف را تنها جهت روشنايي تغذيه مي نمود.

در سال 1305 دو دستگاه مولد 87 كيلوواتي (خصوصي) در خيابان چراغ برق (خيابان سعدي) نصب گرديد. برق توليدي فقط جهت روشنايي در قسمتهايي از خيابان زند ، چهارراه مشير ، شهرداري ، منازل تعدادي از تجار و مسئولين شهر توزيع مي گرديد.

 

جهت توسعه و افزايش نيرو برق پنج دستگاه مولد ديگر (مجموعا به قدرت 1710 كيلووات) خريداري و مورد بهره برداري قرار گرفت. دستگاههاي مولد برق جهت روشنايي به مجموعه اي تبديل گرديد كه مديريت آن به صورت يك شركت سهامي خاص در اختيار مالكين مولدها قرار داشت. مولدهاي نصب شده تا سال 1338 در سرويس قرار داشتند و مؤسسه فوق الذكر در شهر به نام چراغ برق معروف بود.

در سال 1332 اولين مؤسسه مستقل به نام بنگاه برق شيراز (موسوم به برق شهرداري) در خيابان مشيرنو (سه راه برق) زير نظر شهرداري مسؤليت تامين برق شهر را به عهده گرفت. در سال 1344 اولين توربين گازي نيروگاه قديم شيراز واقع در بلوار مدرس مورد بهره برداري قرار گرفت و در سال 1344 شركت برق منطقه اي فارس تشكيل و به تدريج امور مربوط به توليد ، انتقال و توزيع برق در مناطق فارس و بوشهر را بر عهده گرفت.


 


 

 

تعداد بازدید: 6430
تاریخ به روز رسانی: 1398/05/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
ارسال نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
سایر خدمات
آدرس و شماره تماس
ورود اعضا
اندازه قلم: A+
A-
Powered by DorsaPortal