1399/03/25
پويش الف - ب ايران
پويش الف - ب ايران
#هرهفته:الف_ب_ايران پويش افتتاح هفتگي طرح‌هاي بزرگ و مهم صنعت آب و برق تا پايان سال 1398 آباداني ايران در هيچ شرايطي متوقف نمي‌شود. دفاع و مقابله با تحريم مانعي پيش روي ساختن ايران نيست، اگرچه مشكلات و نياز به اراده‌هاي استوار را بيشتر مي‌كند. وزارت نيرو در همه ايّام تحريم و تنگناهاي مالي در دولت «تدبير و اميد»، مجموعه‌اي از طرح‌هاي مهم زيرساختي را اجرا كرده كه هر كدام بر سرمايه‌هاي اندوخته مردمان اين سرزمين مي‌افزايد. اين وزارت در ساليان گذشته با عزمي راسخ و بكارگيري همه توان مهندسي و مديريتي بخش‌هاي مختلف دولتي، عمومي و خصوصي در سراسر كشور سرمايه‌گذاري‌هاي عظيمي را در زمينه تأمين آب و برق مطمئن و پايدار به انجام رسانده است بگونه‌اي كه امروزه از استانداردهاي بالاي جهاني در زمينه دسترسي به آب و برق در سراسر كشور برخورداريم و به آن مي‌باليم. ما در وزارت نيرو بر اين باوريم كه «بايد داشته‌هاي مردم اين سرزمين را ديد» و به پشتوانه اين سرمايه عظيم، اعتماد به نفسي كسب كرد كه پيشران حركت توسعه در كشورمان باشد.
در پويش #هرهفته:الف_ب_ايران، كه آن را با مشاركت مردم و رسانه‌ها پيش خواهيم برد، «همه با هم» خواهيم ديد كه در عرصه خدمات زيربنايي آب و برق، كه نقش محوري در تامين رفاه و امنيت هموطنان دارد و همچنين زمينه‌ساز پيشرفت و پيشران تمامي بخش‌هاي اقتصادي كشور است، متخصصان ايران‌زمين چه مي‌كنند و سرمايه‌هاي اين كشور را چگونه براي ارتقاي زيرساخت‌ها و ظرفيت‌هاي توليد و كيفيت زندگي به‌كار مي‌گيرند.
ما در #هرهفته:الف_ب_ايران، «همه با هم» درباره ابعاد اين سرمايه‌گذاري‌ها و اثرات‌شان بر كشور و كيفيت زندگي مردم، و فرصت‌هايي كه براي توسعه ايجاد مي‌كنند، گفت‌وگو خواهيم كرد. ما قصد داريم طرح‌هاي زيرساختي صنعت آب و برق را به ميان مردم بياوريم. بدون ترديد امر شگفت‌انگيزي است كه كشوري كه تحت شديدترين تحريم‌هاي ظالمانه اقتصادي قرار دارد، موفق شده باشد با اتكاء به توان داخلي خود، دست‌آوردهاي بي‌نظيري را در عرصه آب و برق كسب نمايد. برخي از مهمترين وجوه اين موفقيت‌ها عبارت است از: - در 6 ماهه دوم سال 98 تعداد 227 پروژه به ارزش سرمايه‌گذاري 33174 ميليارد تومان در 31 استان به افتتاح و بهره‌برداري مي‌رسد. ميانگين سرمايه‌گذاري در هر استان 1000 ميليارد تومان است. -
افتتاح 10 سد در 6 استان كشور صورت مي‌گيرد و مجموعاً 745 ميليون مترمكعب آب براي شرب، كشاورزي و صنعت به مجموع آب كشور اضافه خواهد شد كه از اين ميزان 8 ميليون مترمكعب براي صنعت، 696 ميليون مترمكعب براي كشاورزي و 41 ميليون مترمكعب براي تامين شرب مي‌شود. بهره‌برداري از اين طرح‌ها، آب شرب را براي 9 شهر با جمعيت 1.6 ميليون نفر را تأمين مي‌كند. يعني 70 ليتر آب براي هر نفر در هر 24 ساعت تأمين مي‌شود. - شبكه آبياري و زهكشي به مساحت 26 هزار هكتار در 4 استان كشور به بهره‌برداري مي‌رسد. جمعيت روستايي اين 4 استان 1.5 ميليون نفر است. - در 6 ماه آينده به 1124 روستا با جمعيت 726 هزار نفر آبرساني خواهد شد كه 845 ميليارد تومان ارزش سرمايه‌گذاري اين طرح‌هاست و به‌طور متوسط روزانه به 6 روستا با هزينه‌اي معادل 4.5 ميليارد تومان آبرساني مي‌شود. - 29 تصفيه‌خانه فاضلاب در 6 ماه آينده و با سرمايه‌گذاري 1366 ميليارد تومان در 16 استان، به ظرفيت 553.441 مترمكعب در شبانه‌روز و با جمعيت 3.450.000 نفر، به مجموع تصفيه‌خانه‌‌هاي فاضلاب كشور اضافه مي‌شود. -
در 6 ماه آينده 12 تصفيه‌خانه آب شرب ديگر به ظرفيت 1.3 ميليون مترمكعب در روز و با جمعيت تحت پوشش 6.2 ميليون نفر در 9 استان كشور با سرمايه‌گذاري 1432 ميليارد تومان افتتاح مي‌شود، به عبارت ديگر هر ماه، 2 تصفيه‌خانه آب در كشور افتتاح خواهد شد. - ظرفيت 3000 مگاوات نيروگاه حرارتي براي 26 ميليون خانوار ايراني به بهره‌برداري مي‌رسد. هزينه سرمايه‌گذاري براي هر 1000 مگاوات ساخت نيروگاه معادل 600 ميليون يورو است و نيروگاه‌هاي ساخته‌شده معادل 1.8 ميليارد يورو سرمايه‌گذاري جذب كرده‌اند. اين ميزان سرمايه‌گذاري معادل 70 يورو (بين 800 هزار تا يك ميليون تومان) به ازاي هر خانوار است. اين ظرفيت به معناي 115 وات ظرفيت توليد برق براي هر خانوار ايراني است. - ظرفيت 278 مگاوات نيروگاه انرژي تجديدپذير پاك در شش ماه آينده افتتاح مي‌شود كه باعث صرفه‌جويي در مصرف 350 ميليون مترمكعب گاز طبيعي در كشور مي‌گردد.
در ادامه اقدامات انجام شده تاكنون و با تحقق اهداف فوق، علاوه بر:
- تامين آب شرب بهداشتي سالم و پايدار براي مصارف مختلف شرب، صنعتي و كشاورزي
- تامين برق مطمئن بخش‌هاي مختلف خانگي و اقتصادي
- جمع‌آوري و دفع بهداشتي فاضلاب
دست‌آوردهاي بسيار مهم ديگري در عرصه‌هاي مختلف، از جمله:
- افزايش توليد محصولات كشاورزي از طريق ارتقاء راندمان آبياري
- جلوگيري از آلودگي آبهاي سطحي
- كنترل سيلاب
- ايجاد زمينه استفاده مجدد از پساب
- تشويق و فراهم نمودن زمينه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي
- كمك به حفظ محيط زيست
- كاهش مهاجرت به ويژه در مناطق محروم و مرزي
- اشتغالزايي و رونق اقتصادي حاصل خواهد شد و در نهايت زمينه توسعه و پيشرفت و بالندگي بيش از پيش در اقصي نقاط كشور فراهم خواهد گرديد.
 
 
منبع:
نویسنده:
تعداد بازدید:
126
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:1
ارسال نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آمار بازدید سایت
تمامی حقوق برای شرکت برق منطقه‌ای فارس محفوظ است Copyright ©۲۰21 – ۲۰۰۹ . استفاده از مطالب درج شده در سایت با ذکر منبع بلامانع است.
اندازه قلم: A+
A-
Powered by DorsaPortal